Co to jest fotowoltaika?

 

Jest to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. 

 

 

Jakie korzyści? 

 

                        - redukcja emisji CO2

                      - niskie koszty eksploatacji

                      - bezawaryjność sytemu

                      - oszczędności finansowe

 Ile zużywamy Energii i jaka  wielkość instalacji ?

 

 

W Polsce gospodarstwo domowe zużywa średnio ok. 5000 Wh średnio, średnia cena za kWh to 62grJeśli zużycie wynosi 4500 kWh będzie Potrzebna instalacja o Mocy 5 kW, taka moc pokryje na energię i zaoszczędzenie prawie dwie tony dwutlenek węgla rocznie.


 

Jakie wybrać moduły?

 

Istnieje wielu producentów ogniw fotowoltaicznych, a więc które moduły wybrać? Na pewno te z dobrymi parametrami. Warto zwrócić uwagę na sprawność paneli (wyrażana w procentach) i gwarancję, która powinna być jak najdłuższa. Najlepiej jeśli moduły będą pochodziły od pewnego producenta na rynku, to zapewni nam dodatkowe poczucie bezpieczeństwa w przypadku tej inwestycji. 

 

 

 


 

Kto produkuje najlepsze moduły fotowoltaiczne?

 

 

1.JA Solar - to chiński producent paneli który wybiega o krok przed innymi pod względem jakości oraz niskiej ceny. Oferuje szeroką gamę produktów, które sprawdzą się zarówno na małych domowych instalacjach jak i na farmach fotowoltaicznych. 

 

2.LG Solar - panele tej firmy są nie tylko świetnie wykonane pod względem technicznym ale także estetycznym. Moduły LG Solar mają bardzo wysoką sprawność, a co najważniejsze aż 25 lat gwarancji. Minusem w tym przypadku są wysokie ceny. 

 

3.LONGi  Solar - to wiodąca firma produkująca panele monokrystaliczne. Ich ogniwa fotowoltaiczne posiadają wysoką sprawność i dobrze sobie radzą nawet przy słabym oświetleniu. LONGi ma wielu zwolenników ze względu na dobrą jakość w  bardzo przystępnych cenach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy producent do swojego wyrobu załącza kartę technologiczną z parametrami oraz certyfikaty TUV i deklaracje zgodności niskonapieciowej i elektromagnetycznej

 

 

 Jakie instalacje są najdroższe?

 

Najdroższymi instalacjami w montażu są te najmniejsze. Ze względów technicznych minimalna moc instalacji fotowoltaicznej, jaką można zamontować i przyłączyć do sieci jest ok 1,5kW. W przypadku mniejszej instalacji trudno byłoby dobrać odpowiedni inwerter, z uwagi na niskie obciążenie. Zdjęcie obok przedstawia instalację 3kW składającą się z 12 modułów po 250W, jej roczna produkcja to ok 2950 kWh. Przy obecnych cenach koszt instalacji 3000 W to w przeliczeniu na wat mocy 5zł i więcej. Znaczący udział  w kosztach będzie tu stanowić montaż, projekt i transport. Największe wydatki są związane z przygotowaniem inwestycji i nieznacznie zależne od jej mocy. Im większa instalacja tym koszty wykonania w przeliczeniu na wat mocy mniejsze. Dla instalacji dachowych ekonomicznie uzasadnioną wielkością mocy instalacji jest 5-10 kW.