Co to jest fotowoltaika ?

Jest przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego w ogniwach  z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

 

Jakie korzyści? 

- redukcja emisji CO2

- niskie koszty eksploatacji

- bezawaryjność sytemu

- oszczędności finasowe

 Ile zużywamy Energii i jaka wielkość  Instalacji ?

W Polsce gospodarstwo domowe zużywa ok średnio. 5000 Wh rocznie, średnia cena za kWh 62 gr. Jeśli zużycie wynosi 4500 kWh będzie Potrzebna instalacja o Mocy 5 kW, taka moc pokryje zapotrzebowanie na energie i zaoszczędzi Prawie Dwie tony dwutlenku węgla rocznie.


Jakie moduły?

Istnieje wielu producentów ogniw fotowoltaicznych, którą wybrać? Na pewno z dobrymi parametrami. Parametry są porównywalne, a czasami zawyżone. Więc?   Pochodzenie, w jakim kraju produkowane. Gwarancja, jak najdłuższa. Pewny producent na ryku i dystrybutor.

Najtańsze czy droższe? 

Wydajność paneli słonecznych idzie w parze z czystością, lecz procesy stosowane do zwiększenia czystości krzemu są drogie. Wydajność nie powinna być głównym problemem. Każdy producent do swojego wyroby załącza kartę technologiczna z parametrami oraz certyfikaty TUV i deklaracje zgodności niskonapięciowej i elektromagnetycznej. 


Najdroższymi instalacjami w montażu są obiekty najmniejsze. Ze względów technicznych minimalną mocą instalacji fotowoltaicznej, jaką można zamontować i przyłączyć do sieci jest ok 1.5 kW w przypadku mniejszej instalacji trudno byłoby dobrać inwerter i z uwagi na niskie obciążenie. Na zdjęciu instalacja 3 kW składająca się z 12 modułów po 250 W, Roczna produkcja to ok 2950 kWh Przy obecnych cenach koszt instalacji 3000 W to wydatek w przeliczeniu na wat mocy 5 zł i więcej. Znaczący udział w kosztach będzie stanowić tu montaż, projekt, transport. Koszty są związane z przygotowaniem inwestycji i nieznacznie zależne od jej mocy. Także koszty związane z montażem nie są proporcjonalne do mocy wzrostem wydatków. Im większa instalacja tym koszty wykonania w przeliczeniu na wat mocy mniejsze. Dla instalacji dachowych ekonomicznie uzasadnioną wielkością mocy instalacji PV jest 5-10 kW. 


Mikroinstalacja fotowoltaiczna  6 kW cała energia na użytek własny i sprzedaż do sieci.

System jest obecnie podłączony do sieci prawem energetycznej. Bez obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej, bez kosztów wynikających z przyłączenia instalacji do sieci.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna  jest zamontowana na budynku garażu. Obecna dzienna produkcja to 10 - 25 kWh.Montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej w Niemczech

Montaż konstrukcji wsporczych na dachuPrzygotowanie instalacji elektyrcznej